Чому Київ називають “матір’ю міст руських”

Володимир Великий, Київ

Під землею нашої столиці ще багато історичних скарбів і таємниць. Інститут археології НАН проводить зараз розкопки і в Києві, і околицях. Тож нас чекають відкриття.

Про це розповіла науковиця “Музею історії Києва” Наталія Пінчук.

Це літописний вираз із “Повісті минулих літ”. Київ був столицею давньоруської держави (її по-різному називають), бо займав дуже вигідне географічне положення – був на перетині торгівельних шляхів. Один із найважливіших – відомий шлях із варяг у греки, що проходив по Дніпру і з’єднував північні країни з могутньою Візантією на півдні Європи.

Місто було крупним портом на Дніпрі. Таке розташування дало поштовх до розвитку як торгівельно-логістичного центру. Згодом тут формується держава.

Крім того науковиця розповіла, що теза “Києву півтори тисячі років” – радянський міф. Авторитетний академік Петро Толочко став автором “державного замовлення”, щоб вигідна теорія перетворилась на офіційну версію. В основі його твердження було те, що на Старокиївській горі виявили поселення, яке датують V століттям нашої ери. Там дійсно знайшли кераміку та інші ремісничі вироби, є згадки про це поселення в іноземних хроніках, але як місто його розглядати не можна.

“Втім, у радянські часи дуже хотіли мати визначну дату. Тоді із бюджету отримали мільйон рублів, а рішення про 1500-ий вік Києва ухвалили на рівні ЮНЕСКО, але воно було політичним. У рамках цього святкування зробили дуже багато чого в місті: реконструювали Золоті ворота, реставрували Маріїнський палац, відкрили наш музей. І цей міф про 1500 років Києва досі гуляє”, – говорить Пінчук.