Верховна Рада підтримала рішення про присвоєння звання Героя України загиблій журналістці Вікторії Рощиній.
За це 14 травня 2025 року проголосували 246 депутатів, повідомляє РБК-Україна.
Тепер документ направили на розгляд президента Володимира Зеленського.
Хто така Вікторія Рощина?
Вікторія Рощина — українська журналістка, яка народилася 1997 року. З 16 років вона працювала в медіа, висвітлюючи кримінал, правозахист і судову систему. Співпрацювала з «Українською правдою», hromadske, «Радіо Свобода», «Цензор.нет», «UA:Перший» та «Українським радіо». Під час повномасштабного вторгнення Рощина працювала на окупованих територіях.
У березні 2022 року її затримали окупанти в Бердянську, але через 10 днів відпустили, змусивши записати відео без претензій до російських військових.
27 липня 2022 року Рощина поїхала до Польщі, плануючи потрапити на окуповані території через Росію. Востаннє вона виходила на зв’язок 3 серпня 2022 року, після чого зникла. У травні 2024 року Росія визнала її затримання.
Обставини загибелі
У вересні 2024 року Рощину перевозили з Таганрога до Москви, де вона й померла. Її тіло повернули Україні в лютому 2025 року під час обміну. Судово-медична експертиза виявила на тілі сліди катувань: садна, крововиливи, зламане ребро, можливі сліди від електроструму, втрату до 30 кг ваги та відсутність деяких органів.
Скільки медійників загинули в Україні з початку широкомасштабного вторгнення рф
За даними МКСК, з 24 лютого 2022 року війна забрала життя 204 митців та 106 українських та іноземних медійників.
Як зазначається, ці дані не лише про масштаби втрат, а й нагадують про трагічні сторінки нашої історії. Так само як у 20-х — на початку 30-х років ХХ століття сталінський режим знищив покоління українських митців, так і сьогодні росія цілеспрямовано нищить культурну еліту України.
«Систематичні злочини проти журналістів і медіа, вчинені росією, становлять серйозну загрозу для свободи слова та інформаційної безпеки, підривають демократичні цінності та права людини», – йдеться у повідомленні.