Нічні атаки, укриття, стрес: у Держслужбі зайнятості пояснили, чи можливо в Україні мати 4 робочі дні на тиждень

Голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев раніше заявив, що перехід на 4-денний робочий тиждень в Україні можливий навіть в умовах війни — за умови, що таке рішення ухвалюватиме сам бізнес.

Як нагадали в Державній службі зайнятості, сьогодні Ісландія, Німеччина, Бельгія, Велика Британія, Іспанія, Франція, Литва, Японія та Об’єднані Арабські Емірати впроваджують у своїх країнах модель скороченого робочого тижня в окремих галузях економіки. 

На початку місяця в Польщі також стартував експеримент Міністерства праці, в якому роботодавці можуть запропонувати своїм працівникам альтернативні моделі скороченого робочого часу. 

“Говорити про перехід України на чотириденний робочий тиждень під час війни було б дивно. Українці або у війську, або для війська. Ринок праці також перейшов на військові рейки, ухвалено спеціальний закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Святкові дні під час війни вважаються звичайними робочими, без подвоєної оплати чи компенсації додатковим відпочинком”, – ідеться у поясненні відомства. 

Відтак, згідно з Кодексом законів про працю, стандартна тривалість робочого тижня становить 40 годин.

У Службі зазначили, що скорочення цього часу можливе лише в окремих випадках — наприклад, для неповнолітніх, осіб з інвалідністю або за індивідуальною домовленістю між працівником і роботодавцем. Натомість під час воєнного стану для працівників окремих об’єктів критичної інфраструктури дозволено збільшувати тривалість тижня до 60 годин.

“Наразі в країні немає законодавчих ініціатив щодо скорочення тривалості робочого тижня. Водночас наявні вакансії в базі Служби від роботодавців пропонують різні режими праці — 5-денний графік, неповний робочий час, змінну роботу, поділ робочого дня, роботу в нічний час тощо”, — повідомила заступниця начальника управління по роботі з роботодавцями Державної служби зайнятості Євгенія Підлісна.

У відомстві нагадали, що в Україні вже проводили експерименти з чотириденним тижнем у 2019 році. Тоді деякі компанії зафіксували покращення добробуту працівників та зниження рівня вигорання, але також в окремих сферах спостерігалося падіння продуктивності — особливо там, де оплата здійснюється погодинно.

До слова, Уряд готує зміни до порядку індексації пенсій.