Атаки ворога частішають, тож інформація про те, як врятуватися при обстрілі і де краще перебувати, продовжує бути надзвичайно актуальною.
Про правило двох стін, яке всі чули з лютого 2022 року, та про інші місця, які можуть слугувати укриттями, розповів Богдан Кухарчук, заступник начальника оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС України в Київській області.
Так Кухарчук застерігає, що кожне імпровізоване укриття обмежене у своїх можливостях. Зокрема, дві стіни не врятують вас від прямого попадання ракети чи “шахеда”. Навіть якщо ви перебуваєте на 9-му поверсі, а прилетіло в 1-й, за умови прямого влучання будинок просто весь складеться донизу.
«Дві стіни можуть зменшити вплив вибухової хвилі, узяти на себе уламки скла, меблів, бетону. Але якщо в будинок влетів “шахед”, враховуючи, що росіяни їх зараз начиняють спеціальною вибуховою речовиною, яка запалює все навколо себе, то дві стіни вас не врятують. Тим більш, якщо поцілила ракета», — пояснює Богдан Кухарчук.
Ванна кімната
За словами Богдана Кухарчука, якщо лягти у ванну та ще й зверху чимось накритися, то можна зменшити силу ураження від уламків чи вибухової хвилі.
Але стовідсоткового захисту навіть чавунна ванна не гарантує. Тим більше, якщо вона встановлена біля фасадної стіни квартири.
Сходовий майданчик
Рятувальник зауважує, що ванна кімната безпечніша ніж сходовий майданчик. Адже в багатьох будинках сходові майданчики кріпляться лише у двох точках — на початку і в кінці. Тож у випадку удару вони можуть миттєво скластися, як карти.
Підвали і погреби
Інформація про укриття в підвалі є неоднозначною. За словами Кухарчука, ситуація залежить, зокрема, від того, про підвал якого будинку йдеться.
«Панельний будинок (незалежно від року спорудження) може скластися від вибухової хвилі чи від удару ракетних уламків. І підвальне перекриття просто не витримає цієї маси бетонних плит, які заваляться на нього. Більш надійним варіантом є підвали в монолітно-каркасних будинках. Навіть якщо їхні стіни впадуть, каркас залишиться й не завалить підвал.
На такому самому рівні надійності модульні укриття, які зараз установлюють у багатьох містах України. Вони точно врятують від уламків ракет і “шахедів”, вибухової хвилі, касетних бойових частин ракети, удару ракети за кількасот метрів. Але хто гарантує, що не буде прямого попадання? Від нього ні підвал, ні паркінг, ні модульні укриття не врятують».
Відомо, як діяти під час повітряної тривоги: на роботі, в укритті та вночі.