Удар російського безпілотника у лютому по укриттю Чорнобиля завдав збитків на десятки мільйонів

Пробито дірку розміром 15 квадратних метрів у зовнішньому даху. Атака також викликала особливо руйнівну, складну пожежу, що тліє, на внутрішній обшивці конструкції, на гасіння якої пішло два тижні.

Про це повідомляє  The Gurdian.

За попередніми оцінками та висновками інженерних експертів, російський безпілотник «Шахед» вартістю до 75 000 фунтів стерлінгів завдав збитків на території Чорнобильської АЕС на десятки мільйонів доларів.

Витрати на повне усунення несправностей, швидше за все, нестимуть західні уряди, включаючи Велику Британію, оскільки, за попередніми оцінками, повний ремонт обійдеться дорожче, ніж 25 млн. євро, що є у спеціальному міжнародному резервному фонді.

Удар у середині лютого не викликав негайної радіологічної небезпеки, але значно пошкодив захисну оболонку вартістю 1,5 млрд євро, побудовану в 2017 році для захисту зруйнованого реактора, і на її повний ремонт, ймовірно, знадобляться місяці, якщо не роки.

За словами Сергія Бокова, головного чергового інженера, 110-метрова сталева конструкція в Чорнобилі зазнала удару о 2 годині ночі 14 лютого, а датчики зареєстрували «щось на кшталт землетрусу магнітудою 6–7 балів». “Але ми чітко розуміли, що це не так”, – сказав він.

Як пише видання, в результаті лютневої атаки саркофаг знову виявився відкритим для стихій, а це означає, що радіоактивний пил може вирватися назовні, а дощова вода — всередину, хоча міністерство охорони навколишнього середовища країни заявляє, що «нині радіаційний фон знаходиться в межах норми і перебуває під постійним.


Під саркофагом знаходиться високорадіоактивна лавоподібна маса, що є сумішшю 200 тонн урану з четвертого реактора Чорнобильської АЕС і 5000 тонн піску, свинцю та борної кислоти, скинутих на місце аварії радянськими гелікоптерами відразу після катастрофи, викликаної виходом реактора з-під контролю.

Очікується, що більш детальна оцінка наслідків буде опублікована в травні, проте Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), який фінансував будівництво притулку та бере участь у аналізі наслідків бомбардування, заявив, що «очевидно, що атака завдала значної шкоди».

Раніше стало відомо, що чорнобильські сільськогосподарські угіддя визнані придатними для ведення сільського господарства: дані нового дослідження.