Попри складні умови воєнного часу, банківський сектор України демонструє стійку прибутковість, яка вже перевищує довоєнні показники. За оцінкою Центру економічних досліджень та прогнозування “Фінансовий пульс”, за перші п’ять місяців 2025 року українські банки отримали 65,52 млрд грн чистого прибутку. Це лише трохи менше, ніж за аналогічний період минулого року (67,97 млрд грн).
Основну частину прибутку сформували державні банки — 64% від загальної суми
Банки іноземних банківських груп забезпечили 21,5% прибутку, приватні банки — понад 14%. Переважна більшість установ усіх форм власності залишаються прибутковими.
У 2025 році банки зіштовхнулися з додатковими викликами — подорожчанням фондування, дефіцитом кадрів і вищим податковим тиском, — зазначають аналітики “Фінансового пульсу”. — Однак навіть у таких умовах рентабельність сектора залишається високою
Так, станом на 1 червня 2025 року рентабельність активів склала 4,59%, а рентабельність капіталу — 39,59%. Це вище, ніж у довоєнному 2021 році (3,11% та 27,12% відповідно).
Більшість доходів банків забезпечують процентні надходження — майже 71%
Комісійні доходи становлять близько 21%, а ще 6% — прибутки від торговельних операцій та переоцінки цінних паперів.
У “Фінансовому пульсі” також звертають увагу на рівень операційної ефективності. Співвідношення операційних витрат до доходів по системі становить 42,9%, що є прийнятним рівнем. Найефективнішими залишаються “Сітібанк” (15,2%), “ПриватБанк” (24,5%) та банк ING (25,1%).
Лідером за обсягом прибутку традиційно залишається “ПриватБанк” — 28,5 млрд грн за п’ять місяців
На другому місці — “Ощадбанк” (7 млрд грн), третій — “Райффайзен Банк” (4,36 млрд грн).
Попри війну та нові витрати, банківський сектор залишається ключовим джерелом фінансової стійкості країни
Довідка:
Громадська організація «Центр економічних досліджень та прогнозування «Фінансовий пульс» була створена 2 березня 2015 з метою об’єднання зусиль учасників і експертів фінансового ринку України з метою його розвитку і вдосконалення.
Цілі, реалізації яких сприятиме діяльність Центру:
- Поліпшення якості нормативної бази, що регулює роботу фінансового ринку, усунення регуляторних проблем, що заважають його повноцінному розвитку
- Підвищення прозорості діяльності фінансових установ
- Розвиток нових ринкових інструментів і механізмів роботи, в тому числі шляхом впровадження кращого міжнародного досвіду
- Підвищення фінансової грамотності населення
- Сприяння реалізації економічних реформ, в тому числі через фінансову децентралізацїю
- Сприяння розвитку підприємництва тощо.