Канікули влітку – це період, коли діти не лише забувають про навчання, а й майже всі теми, які вивчили протягом року. 3 місяці – досить тривалий термін, під час якого рівень знань (особливо не дуже міцних) може знизитись до нуля.
Тож батьки шукають вихід, пов’язаний з репетиторами. Наприклад, в онлайн-школі BUKI School можна обрати професійного викладача з усіх необхідних предметів. Також можна запропонувати дитині навчальні літні табори чи гуртки.
Однак більшість школярів категорично відмовляється навчатись на літніх канікулах. Як батькам мотивувати їх хоча б іноді повторювати навчальний матеріал – читайте у статті.
Вчимося разом – предмети можуть бути цікавими
Ніщо не спонукає дітей краще, ніж приклад дорослих. Але не обов’язково сидіти за підручниками й читати нудні параграфи. Адже можна дивитися навчально-розвивальні фільми, мультфільми та відео. Наприклад, на YouTube ви знайдете цікаве розкриття теми природних явищ, законів фізики, астрономії, біології тощо.
Зокрема, на таких каналах, як «Хаббл Траббл», «Наука для дітей», «Enjoy The Science», «Цікава наука», доступно й зрозуміло пояснюються різні наукові закономірності. Відеоролики переважно не дуже довгі, яскраві та веселі, що не перевантажує мозок дитини й сприяє легкому запам’ятовуванню.
Так само можна повторювати й іноземну мову. У соцмережах часто публікують добірки корисних фраз, цікаві й незвичні слова, порівняння значень слів тощо. Дізнайтеся, що найбільше цікавить вашу дитину, та пориньте разом у світ захопливих відкриттів.
Інтелектуальні ігри для всієї сім’ї
Родинне дозвілля може бути корисним та змістовним. Замість перегляду телебачення чи соцмереж влаштовуйте для дітей веселі розумові змагання. Щоб дитина була більш мотивована, запропонуйте систему нагород. Для гри обирайте цікаві, не надто складні завдання на логіку, творчість чи знання конкретних тем.
Наприклад, відгадати загадки/кросворди, продовжити фрази, вписати пропущене слово чи цифру, знайти відповідь на проблемне запитання/задачу. Намагайтеся залучити всіх членів родини – молодших братів чи сестер, бабусь та дідусів тощо. Так дитина захопливо проводитиме час з рідними, а за одно повторюватиме важливі теми чи розвиватиме критичне мислення.
Також можна використовувати готові онлайн-вікторини, інтелект-лабіринти, квести. Якщо у когось з батьків є досить часу, можна грати за імпровізованим сюжетом у мінісценки або в настільні ігри, де потрібно відповідати на запитання.
Наукові досліди в домашніх умовах
Після кількох дивовижних експериментів дитина, найімовірніше, зацікавиться фізикою чи хімією. Ви можете знайти інструкції з нескладних дослідів на освітніх сайтах або ютуб-каналах. Пам’ятайте: досліди мають бути безпечні та проводитися суворо під наглядом батьків. До того ж важливо проінструктувати дитину з техніки безпеки.
Наприклад, портал «Освіторія» має чудову статтю з детальним описом 5 фізичних експериментів: «Веселка в тазику», «Невидиме чорнило», «Надування повітряної кульки вуглекислим газом» тощо. А освітня платформа «На Урок» пропонує інструктаж до таких дослідів, як «Вирощування кристалів кухонної солі», «Неньютонівська рідина», «Лавова лампа», «Яйце в пляшці», «Вогнетривка кулька», «Крижані самоцвіти» та багато інших.
Дитина буде в захваті. Батькам потрібно лише правильно підібрати експеримент, щоб він відповідав віку дитини. А ще – супроводжувати кожну дію зрозумілим поясненням.
Цікаві мандрівки та челенджі
Якщо у вас є можливість, відвідайте з дітьми незвичні музеї, наприклад, Музей популярної науки і техніки «Експериментаніум», Музей води, Музей телебачення, Музей медуз, Музей фотоілюзій, планетарій, океанаріум тощо. Також можете разом з дитиною вибрати захопливий майстер-клас: гра в шахи, логічні загадки, робототехніка, програмування, дизайн тощо.
Якщо дитина любить читати, пошукайте для неї літературні клуби, де такі ж однолітки обговорюють твори за невимушеними бесідами з педагогом. Для творчих дітей є гуртки поезії, журналістики, красномовства, малювання, танців, вокалу.
Дайте можливість дитині обирати ті заняття, які їй справді до душі. Та в жодному разі не змушуйте її відвідувати гуртки, які їй не подобаються.
Можете влаштувати родинний челеднж: хто більше творів прочитає за літо, хто більше розв’яже задач і подібне. Якщо батьки активно братимуть участь, дитина теж не відставатиме.
Нестандартні заняття з репетитором
Підберіть для дитини креативного педагога з сучасними методами викладання. Під час літніх канікул можна скоротити кількість занять або зробити невелику перерву. А щоб діти із задоволенням відвідували уроки, попросіть репетитора подавати навчальний матеріал та завдання в ігровому форматі.
Професіонал знає, як навчати дитину так, щоби вона зовсім не відчувала, що завантажена навчанням. Для цього важливий індивідуальний підхід до особистості кожного учня, врахування його інтересів та хобі.