Засновниця Дня вишиванки Леся Воронюк закликає всіх українців, де б вони не були, використовувати цей день для культурно-політичної промоції нашої країни.
Як розповіли в Навчально-науковому інституті філології КНУ імені Тараса Шевченка, директор Центру фольклору та етнографії, кандидат історичних наук Володимир Щибря разом із Лесею Воронюк презентували в університеті ім.Тараса Шевченка науковий каталог «Вишиті сорочки Луганщини» з колекції Національного музею народної архітектури та побуту України.
“Коли ворог руйнує наші стіни — залишаються нитки, що зшивають покоління. Ми зберігаємо те, що неможливо знищити снарядом: пам’ять, вишиту голкою любові”, – говорять про вишивку.
До команди проєкту були залучені також Андрій Паславський (фото), Ярина Закальська (переклад).
У каталозі представлено понад 100 унікальних автентичних сорочок, що розкривають багатство вишивки Луганщини – регіону, який нині майже повністю окупований росією.


У книзі зібрано понад 100 одиниць традиційного вбрання з різних куточків Луганщини: вишиванки, які колись одягали на весілля, свята, в поле чи до церкви. Їх врятували, дослідили й зберегли.
“Тепер вони свідчать про те, що ЛуганщинаУКРАЇНСЬКА. І завжди була такою. У час, коли Росія прагне стерти з карти українську культуру, такі ініціативи стають неоціненним джерелом пам’яті, сили й надії. Під час заходу також було представлено проєкт «Окупована спадщина», що наголошує: ми не просто пам’ятаємо своє, ми продовжуємо берегти й передавати його далі, попри все. Луганщина звучить крізь вишиті стібки”, – говорять про видання у Шульгинській сільській військовій адміністрації.
Це видання має стратегічне значення для фіксації та збереження культурної спадщини окупованих територій.
До слова, в університеті Шевченка є унікальна колекція традиційних жіночих строїв України (фото).